Zažil som druhú spánkovú paralýzu

Autor: Ľubomír Dobrovodský | 8.7.2011 o 19:00 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  2459x

Pred dvoma rokmi som to zažil prvý krát a zistil som, čo to je. Prečo o tom píšem znova? Možno sú ľudia, ktorým sa to stáva a ešte stále nevedia čo to je... bol som sám v hotelovej izbe a spal som na chrbte. Mal som pocit, že ma chce niečo ovládnuť. A aj ovládlo. Videl som všetko čo je v izbe a cítil som sa pokojne. Zrazu sa začali hýbať predmety. Šuplíky sa vysúvali a zasúvali, predmety začali poletovať a ja som sa nemohol vôbec pohnúť.

V tom som zacítil, že dokážem nad sebou získať kontrolu. V tom momente sa všetko zhoršilo a predmety mi lietali pred očami. V ušiach som počul jasné slová: "Ja ťa budem ovládať!"

V tom som napol svoju myseľ a cítil som, ako som si povedal sám pre seba: "Nie, ja ovládam svoje telo."

Zrazu sa mi začali nekontrolovane hýbať ruky a moje podvedomie mi hovorilo: "Pozri sa, nemáš sa pod kontrolou. Ja ťa ovládam."

Začal sa tuhý boj. Cítil som, ako sa moje vedomie pretláča s podvedomím a snaží sa získať kontrolu nad rukami. Bol to pocit, akoby som sa súťažne pretláčal s niekým seberovným.

Nakoniec som získal kontrolu nad svojimi rukami a zrazu som mal po celom tele zimomriavky. Cítil som veľké uvoľnenie a zobudil som sa.

Bol som vystrašený, ale aj uvoľnený. Ráno som musel ísť do práce takže som nemal čas nad tým premýšľať.

Prešlo niekoľko mesiacov a nič podobné sa mi už nestalo. Nejako som sa odvtedy prestal báť a začal som viac premýšľať o sebe a o svojich pocitoch.

Jedna otázka mi ostala. Čo to bolo? Čo sa ma snažilo ovládnuť?

Mám pocit, že to bola akási reprezentácia môjho potláčaného strachu z určitých vecí. V snoch to môže byť napr. boj s démonmi, drakmi, či príšerami (čo sa mi sníva často, ale je to zábavnejšie), no a počas spánkovej paralýzy to bolo v takejto forme.

Niekde na fóre som čítal, že Jung to volal archetyp Tieňa. Neviem kde som to čítal, ale niečo o tom som našiel tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Tieň_(psychológia)

Nie som však odborník, len hľadám vysvetlenia, odkedy sa mi to stalo prvý krát v roku 2009. Odborníci by k tomu vedeli viac povedať.

Momentálne keď sa pred spaním cítim nepríjemné a neviem sa uvoľniť, tak si vždy jasne naformulujem a napíšem, čo ma trápi a čoho sa bojím. Mám pocit, že keď si to naformulujem, tak to menej máta moje podvedomie a dostáva sa to do vedomia. Potom na 10 minút zhlboka dýcham a potom spím úplne v pohode.

Každopádne je naša psychická stránka veľmi zaujímavá, ale myslím si, že najhoršie je mať z toho strach. Strach vychádza z nepoznaného, keď spoznáme, čo to je, už sa toho nemusíme báť. A veľa ľudí to zažilo, no málokto o tom rozpráva. Možno by sme mali začať o tom rozprávať viac...

Ja už strach z toho nemám, stalo sa mi to už druhý krát.

P.S. podrobnejšie som o tom písal pred dvoma rokmi (pozri súvisiaci článok), ale niečo zaujímavé je aj tu:
http://radoslavbanga.blog.idnes.cz/c/163450/Spankova-paralyza-psychiatrie-vs-poltergeist.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?