Zažil som druhú spánkovú paralýzu

Autor: Ľubomír Dobrovodský | 8.7.2011 o 19:00 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  2495x

Pred dvoma rokmi som to zažil prvý krát a zistil som, čo to je. Prečo o tom píšem znova? Možno sú ľudia, ktorým sa to stáva a ešte stále nevedia čo to je... bol som sám v hotelovej izbe a spal som na chrbte. Mal som pocit, že ma chce niečo ovládnuť. A aj ovládlo. Videl som všetko čo je v izbe a cítil som sa pokojne. Zrazu sa začali hýbať predmety. Šuplíky sa vysúvali a zasúvali, predmety začali poletovať a ja som sa nemohol vôbec pohnúť.

V tom som zacítil, že dokážem nad sebou získať kontrolu. V tom momente sa všetko zhoršilo a predmety mi lietali pred očami. V ušiach som počul jasné slová: "Ja ťa budem ovládať!"

V tom som napol svoju myseľ a cítil som, ako som si povedal sám pre seba: "Nie, ja ovládam svoje telo."

Zrazu sa mi začali nekontrolovane hýbať ruky a moje podvedomie mi hovorilo: "Pozri sa, nemáš sa pod kontrolou. Ja ťa ovládam."

Začal sa tuhý boj. Cítil som, ako sa moje vedomie pretláča s podvedomím a snaží sa získať kontrolu nad rukami. Bol to pocit, akoby som sa súťažne pretláčal s niekým seberovným.

Nakoniec som získal kontrolu nad svojimi rukami a zrazu som mal po celom tele zimomriavky. Cítil som veľké uvoľnenie a zobudil som sa.

Bol som vystrašený, ale aj uvoľnený. Ráno som musel ísť do práce takže som nemal čas nad tým premýšľať.

Prešlo niekoľko mesiacov a nič podobné sa mi už nestalo. Nejako som sa odvtedy prestal báť a začal som viac premýšľať o sebe a o svojich pocitoch.

Jedna otázka mi ostala. Čo to bolo? Čo sa ma snažilo ovládnuť?

Mám pocit, že to bola akási reprezentácia môjho potláčaného strachu z určitých vecí. V snoch to môže byť napr. boj s démonmi, drakmi, či príšerami (čo sa mi sníva často, ale je to zábavnejšie), no a počas spánkovej paralýzy to bolo v takejto forme.

Niekde na fóre som čítal, že Jung to volal archetyp Tieňa. Neviem kde som to čítal, ale niečo o tom som našiel tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Tieň_(psychológia)

Nie som však odborník, len hľadám vysvetlenia, odkedy sa mi to stalo prvý krát v roku 2009. Odborníci by k tomu vedeli viac povedať.

Momentálne keď sa pred spaním cítim nepríjemné a neviem sa uvoľniť, tak si vždy jasne naformulujem a napíšem, čo ma trápi a čoho sa bojím. Mám pocit, že keď si to naformulujem, tak to menej máta moje podvedomie a dostáva sa to do vedomia. Potom na 10 minút zhlboka dýcham a potom spím úplne v pohode.

Každopádne je naša psychická stránka veľmi zaujímavá, ale myslím si, že najhoršie je mať z toho strach. Strach vychádza z nepoznaného, keď spoznáme, čo to je, už sa toho nemusíme báť. A veľa ľudí to zažilo, no málokto o tom rozpráva. Možno by sme mali začať o tom rozprávať viac...

Ja už strach z toho nemám, stalo sa mi to už druhý krát.

P.S. podrobnejšie som o tom písal pred dvoma rokmi (pozri súvisiaci článok), ale niečo zaujímavé je aj tu:
http://radoslavbanga.blog.idnes.cz/c/163450/Spankova-paralyza-psychiatrie-vs-poltergeist.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?